Bear Creek
Workshop Program 2015

  • 3:00 p.m. – 6:00 p.m.
    Arrival at the Inn at Bear Creek
  • 6:00 p.m. – 8:00 p.m.
    Welcome Reception and Dinner
  • Session I – Opening Session
  • 8:00 p.m. – 9:00 p.m. M. P. Harmer (Lehigh University)
    Welcome and Perspectives Summary
  • 7:30 a.m. – 9:00 a.m.
    Breakfast
  • 9:00 a.m. – 10:10 a.m.
    Session II – Grain Growth I
    (Chair: Tony Rollett)
  • 9:00 a.m. – 9:20 a.m.
    Carl Krill (Ulm University)
    Probing the sociology of grain growth: Cyril Stanley Smith, German beer and microstructural mapping in 4D
  • 9:20 a.m. – 9:40 a.m.
    Jeffrey Rickman (Lehigh University)
    Parsing Abnormal Grain Growth
  • 9:40 a.m. – 10:10 a.m.
    Discussion
  • 10:10 a.m. – 11:30 a.m.
    Session II Continued – Grain Growth II
    (Chair: Greg Rohrer)
  • 10:10 a.m. – 10:30 a.m.
    Tony Rollett (Carnegie Mellon University)
    How Grain Boundary Transitions Sustain Abnormal Growth
  • 10:30 a.m. – 10:50 a.m.
    Michael Hoffmann (Karlsruhe Institute of Technology)
    Grain growth transitions in perovskites: What do we know? What is important? What are we still missing? Where should we go to?
  • 10:50 a.m. – 11:30 a.m.
    Discussion
  • 11:30 a.m. – 12:10 p.m.
    Five Minute Poster Preview I (Chair: Ming Tang)
  • 12:15 p.m. – 1:30 p.m.
    Lunch
  • 1:30 p.m. – 3:15 p.m.
    Session III – Nanograin Stability
    (Chair: Reiner Kirchheim)
  • 1:30 p.m. – 1:50 p.m.
    Chris Schuh (MIT)
    Thermodynamically stabilized nanostructures: Nanoduplex alloys
  • 1:50 p.m. – 2:10 p.m.
    Chris Marvel (Lehigh University)
    The Influence of Contamination on the Thermal and Phase Stability of Nanocrystalline Ni-W Alloys
  • 2:10 p.m. – 2:30 p.m.
    Kris Darling (Army Research Lab)
    Microstructure and mechanical properties of bulk nanostructured Cu–Ta alloys consolidated by equal channel angular extrusion
  • 2:30 p.m. – 3:00 p.m.
    Discussion
  • 3:00 p.m. – 3:15 p.m.
    Coffee
  • 3:15 p.m. – 4:45 p.m.
    Session IV – Interface Diffusion and Transformations
    (Chair: Michael Hoffmann)
  • 3:15 p.m. – 3:35 p.m.
    Patrick Cantwell (Rose-Hulman Institute of Technology)
    Grain Boundary Complexion TTT Diagrams
  • 3:35 p.m. – 3:55 p.m.
    Shen Dillon (University of Illinois Urbana)
    The effect of grain boundary complexions on grain boundary transport
  • 3:55 p.m. – 4:15 p.m.
    Jian Luo (University of California San Diego)
    From Understanding Complexions in Binary Alloys to Stabilizing Nanoalloys Using “High-Entropy Grain Boundary Complexions”
  • 4:15 p.m. – 4:45 p.m.
    Discussion
  • 4:45 p.m. – 6:00 p.m.
    Poster Viewing Session I
  • 6:00 p.m. – 8:00 p.m.
    Dinner
  • 7:30 a.m. – 9:00 a.m.
    Breakfast
  • 9:00 a.m. – 11:00 a.m.
    Session V – Tailoring Interfaces for Electronic Applications
    (Chair: Steve Garofalini)
  • 9:00 a.m. – 9:20 a.m.
    Ming Tang (Rice University)
    Tailoring the Morphological Evolution of Interfaces in Lithium Battery Electrode Materials
  • 9:20 a.m. – 9:40 a.m.
    Ed Webb (Lehigh University)
    Atomic Scale Exploration of Intercalation and Diffusion in Graphite Grain Boundaries
  • 9:40 a.m. – 10:00 a.m.
    Steve McIntosh (Lehigh University)
    Insights into Oxygen Anion Transport in Layered Oxides via In-Situ Powder Neutron Diffraction
  • 10:00 a.m. – 10:20 a.m.
    Greg Ferguson (Lehigh University)
    Studies of a Thermodynamically Unstable Oxide: Thin Films of Gold Oxide and Its Use in Selective Surface Chemistry
  • 10:20 a.m. – 11:00 a.m.
    Discussion
  • 11:00 a.m. – 11:15 a.m.
    Coffee
  • 11:15 a.m. – 12:00 p.m.
    Five Minute Poster Preview Session II (Chair: Chris Shuh)
  • 12:00 p.m. – 1:10 p.m.
    Lunch
  • 1:10 p.m. – 2:45 p.m.
    Session VI – Solid/Liquid Surface Interactions
  • (Chair: Ed Webb)
  • 1:10 p.m. – 1:30 p.m.
    Jim Gilchrist (Lehigh University)
    Large-area nanoparticle films by continuous automated Langmuir-Blodgett assembly and deposition
  • 1:30 p.m. – 1:50 p.m.
    Joelle Frechette (John Hopkins University)
    Large out-of-contact elastohydrodynamic deformation due to lubrication forces
  • 1:50 p.m. – 2:10 p.m.
    Steve Garofalini (Rutgers University)
    The Water/Glass Interface: Affect on Structure, Dissolution, and Proton Transport
  • 2 :10 p.m. – 2:30 p.m.
    Discussion
  • 2:30 p.m. -2:45 p.m.
    Coffee
  • 2:45p.m. - 4:05 p.m.
    Session VII – Insights from First Principles Calculations
    (Chair: Jeff Rickman)
  • 2:45 p.m. – 3:05 p.m.
    Michael Widom (Carnegie Mellon University)
    Bismuth and tungsten impurities in nickel
  • 3:05 p.m. – 3:25 p.m.
    Heather Jaeger (Lehigh University)
    Simulating electronic processes in molecular materials
  • 3:25 p.m.-3:45 p.m.
    Andrew Rappe (University of Pennsylvania)
    Interfaces between polar domains in oxides: Dynamics and Functionality
  • 3:45 p.m. -4:05 p.m.
    Discussion
  • 4:05 p.m. -4:30 p.m.
    Coffee
  • 4:30 p.m. -6:00 p.m.
    Poster Viewing Session II
  • 6:00 p.m. -7:00 p.m.
    Cocktail Hour
  • 7:00 p.m. -10:00 p.m.
    Conference Dinner and Special Entertainment
  • 7:00 a.m. – 9:00 a.m.
    Breakfast
  • 9:00 a.m. – 10:10 p.m.
    Session VIII – Corundum Conundrums
    (Chair: Martin Harmer)
  • 9:00 a.m. – 9:30 a.m.
    Arthur Heuer (Case Western Reserve University)
    Al2O3 is a Wide-Band Gap Semiconductor: A Half Century of Myopia!
  • 9:30 a.m. – 9:50 a.m.
    Helen Chan (Lehigh University)
    Nanoscale Metal-Ceramic Matrix Composites by Reduction of Mixed Oxides
  • 9:50 a.m. – 10:10 a.m.
    Discussion
  • 10:10 a.m. – 12:10 p.m.
    Session IX – Mechanical Behavior
    (Chair: Rick Vinci)
  • 10:10 a.m. -10:30 a.m.
    Tim Rupert (University of California Irvine)
    Using amorphous complexions to tailor the mechanical behavior of nanostructured metals
  • 10:30 a.m. – 10:50 a.m.
    Rick Vinci (Lehigh University)
    Fracture testing inside an SEM
  • 10:50 a.m. – 11:10 a.m.
    Reiner Kirchheim (Institut für Materialphysik Georg-August-Universität Göttingen)
    Chemomechanical effects on the separation of interfaces occurring during fracture
  • 11:10 a.m. -11:30 a.m.
    Brandon Krick (Lehigh University)
    Ultralow Wear Polytetrafluoroethylene and Alumina Composites: The Role of Tribochemistry and Nanomechanics
  • 11:30 a.m. – 12:10 p.m.
    Discussion
  • 12:10 p.m. – 1:20 p.m.
    Lunch
  • 1:20 p.m. – 2:30 p.m.
    Session X – Architectured Materials
    (Chair: Carl Krill)
  • 1:20 p.m. – 1:50 p.m.
    Nicolas Argibay (Sandia National Labs)
    Correlating surface microstructure evolution to regimes of friction in metals
  • 1:50 p.m. -2:10 p.m.
    Natasha Vermaak (Lehigh University)
    Exploiting interfaces in topology optimization for architectured materials
  • 2:10 p.m. – 2:30 p.m.
    Discussion
  • 2:30 p.m. – 3:00 p.m.
    Session XI – Conference Summary and General Discussion
    Greg Rohrer (Carnegie Mellon Uinversity)
  • 3:00 p.m.
    Depart
  • POSTER SESSION I
  • Ling Feng (University of Illinois at Urbana-Champaign)
  • Arvind Kalidindi (Massachusetts Institute of Technology)
  • Michael Kracum (Lehigh University)
  • Naixie Zhou (University of California San Diego )
  • Mingyan Wang (Ulm University)
  • Denise Yin (Lehigh University)
  •  
  • POSTER SESSION II
  • William Frazier (Carnegie Mellon University)
  • Nipun Goel (Lehigh University)
  • Philip Goins (Carnegie Mellon University)
  • Madeleine Kelly (Carnegie Mellon University)
  • Baiou Shi (Lehigh University)
  • Yan Wang (Lehigh University)